OpenVPN

OpenVPN to pakiet oprogramowania umożliwiający łączenie się z VPN za pomocą OpenSSL. Obsługiwane jest tunelowanie poprzez TUN oraz TAP. Skorzystanie z TUN jest zalecane posiadaczom urządzeń z Androidem oraz iOS ze względu na wsparcie jedynie dla TUN.

Pliki konfiguracyjne oraz certyfikaty są dostępne w panelu administracyjnym VPN w zakładce serwery po kliknięciu przycisku szczegóły przy wybranej lokalizacji. VPN po stronie swojego urządzenia należy skonfigurować samodzielnie.

Windows XP, 7, 8, 10

Aby korzystać z OpenVPN na systemach Windows należy zainstalować najnowszą wersję klienta OpenVPN, którą można pobrać ze strony OpenVPN. Po zakończonej instalacji trzeba ściągnąć plik certyfikatu oraz konfigurację i zapisać oba pliki w podfolderze config, który znajduje się w folderze instalacji (domyślnie C:\Program Files\OpenVPN).

IOS (iPhone, iPad)

Aby korzystać z OpenVPS na iOS należy

 1. Z panelu https://vpn.mydevil.net/servers wybrać kraj pochodzenia serwera VPN i kliknąć szczegóły
 2. Pobrać plik konfiguracyjny OpenVPN TUN (plik zawiera zaintegrowany certyfikat)
 3. Zainstalować aplikacje OpenVPN [1]
  IMG 2934b.jpg
 4. Poprzez aplikacje iTunes dodać plik .ovpn do programu OpenVPN
  Itunes.png
  • Można również wykorzystać iClouda (opis na dole)
 5. Po uruchomieniu programu lub dodaniu nowego pliku do programu, program sam zareaguje na nową konfiguracje i zapyta czy ją dodać, potwierdzamy to zielonym plusikiem
  IMG 2936.PNG
 6. W następnym kroku podajemy swoje dane do logowania z https://vpn.mydevil.net, jeśli chcemy aby system nas pamiętał przełączamy przycisk SAVE
  IMG 2937.PNG
 7. Ostatnim krokiem jest przełączenie przycisku pod etykietą DISCONNECTED
  IMG 2938.PNG
 8. W prawym górnym rogu ekranu pojawia się ikonka z napisem VPN w prostokątnej ramce - VPN jest gotowy

Systemy unixopodobne

Pakiet OpenVPN powinien znajdować się w repozytorium, kolekcji portów, portage dystrybucji. Należy go zainstalować (polecenia różnią się, w zależności od używanego systemu i dystrybucji) oraz pobrać nasze pliki konfiguracyjne do jednego katalogu. Następnie trzeba uruchamiać openvpn poleceniem openvpn --config ~/mydevil-vpn/client.ovpn zakładając, że zarówno certyfikat jak i konfiguracja znajdują się w katalogu ~/mydevil-vpn oraz, że nazwa przykładowego pliku konfiguracyjnego to client.ovpn.

Zmiana portu

OpenVPN TUN działa u nas na porcie UDP: 1195. OpenVPN TAP natomiast na portach TCP: 1194, 80, 443 oraz UDP: 1194, 53. Aby zmienić port należy edytować plik konfiguracyjny ściągnięty z panelu administracyjnego VPN. Za typ oraz numer portu odpowiadają dwie linijki:

(...)
proto udp
remote pl.vpn.mydevil.net 1194
(...)
 • proto odpowiada za typ protokołu (udp lub tcp);
 • remote odpowiada za adres serwera oraz numer portu.

Przykład

Zmiana ustawień pliku konfiguracyjnego tak, aby łączyć się do OpenVPN za pomocą protokołu TCP na port 80:

(...)
proto tcp
remote pl.vpn.mydevil.net 80
(...)